Jak skutecznie pozbyć się kamienia ze zmywarki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od jakiegoś czasu nie wyobrażamy już sobie życia bez drobnego i większego sprzętu AGD w domu. Właściwie stał się dla nas stałym elementem towarzyszącej nam codzienności i przestaliśmy go niemal zauważać. O czym dotkliwie przekonujemy się w momencie jego awarii, kiedy sami musimy wyprać część swoich ubrań bądź zmywać ręcznie naczynia.

Oczywiście nie mamy wpływu na przypadki losowe, możemy jednak poniekąd wpłynąć na wytrzymałość posiadanych przez nas sprzętów, troszcząc się o ich odpowiednią konserwację, do której należy między innymi regularne usuwanie kamienia. 

Czyszczenie zmywarki kluczem do jej długowieczności

Zmywarka ma ciągły kontakt z zabrudzeniami. I choć sama maszyna ma z zasady służyć do mycia i teoretycznie czyści swoje wnętrze podczas każdego cyklu, okazuje się, że to nie wystarczy, by zachowała wszystkie swoje właściwości. Usuwanie wszelkich pojawiających się w niej zabrudzeń to nie tylko kwestia estetyczna. Regularne czyszczenie filtrów i odkamienianie urządzenia pozwala zachować je w dobrej kondycji. To także sposób na wyeliminowanie brzydkich zapachów wydostających się z jego wnętrza. 

Zmywarka to urządzenie, w którym niemal po każdym użyciu pozostają resztki jedzenia, tłuszcz oraz kamień. Dzięki regularnemu czyszczeniu filtrów unikniemy nie tylko nieprzyjemnych woni, ale również zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń i awarii. Najlepsze efekty przyniesie systematyczność, dlatego producenci zalecają dokładne czyszczenie wnętrza zmywarki z naciskiem na pielęgnację filtrów minimum raz w miesiącu, choć oczywiście najlepiej wykonywać ten zabieg raz w tygodniu. 

Autor zdjęcia: Castorly Stock

Usuwanie kamienia

Środki chemiczne

Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na pozbycie się zarówno zalegających resztek jedzenia, jak i odkładającego się kamienia, są chemiczne środki czystości, które możemy kupić w sklepie z chemią, a czasem i w zwykłym supermarkecie. Wystarczy wtedy tylko postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Zazwyczaj jest to zdjęcie zabezpieczeń, ustawienie środka czystości w odpowiednim miejscu w zmywarce i włączenie programu z wysoką temperaturą. Zabieg ten pozwala pozbyć się w łatwy i szybki sposób tłuszczu, a także obecnego w twardej wodzie kamienia.

Autor zdjęcia: Castorly Stock

Domowe sposoby

Oczywiście środki chemiczne nie są koniecznością. Odkamienianie zmywarki możesz przeprowadzić również przy pomocy sprawdzonych, domowych sposobów. W tym celu wystarczy przygotować szklankę octu i kilka łyżek sody oczyszczonej. Ocet wlewamy do wnętrza urządzenia, zaś sodę umieszczamy w pojemniku, gdzie tradycyjnie wkładamy tabletki czyszczące. Następnie włączamy na program z wysoką temperaturą, oczywiście przy niezaładowanym sprzęcie. I gotowe. 

Po co odkamieniać zmywarkę? 

Przede wszystkim odkamienianie pozwala zachować sprzęt w dobrej kondycji na co dzień. Usuwa nieprzyjemne zapachy i czyści wszystkie newralgiczne miejsca naszego urządzenia. Zaniechanie tego procederu może prowadzić do częstych usterek, które są nie tylko problematyczne, ale mogą być także kosztowne. Nadmiar kamienia może prowadzić na przykład do zatykania czujników, odpowiedzialnych za dostosowanie długości pracy do zabrudzeń. Co więcej, zakamieniona zmywarka będzie również głośniej pracować i zużywać znacznie więcej energii elektrycznej, niż jest to konieczne, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

Autor zdjęcia: Castorly Stock

Zdjęcie główne: PhotoMIX-Company/pixabay.com

agdolesno

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*