Najlepsze nasiona roślin miododajnych do przydomowego ogrodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sadzenie roślin miododajnych w polskich ogrodach staje się coraz bardziej popularne. Są one niezbędne dla przetrwania i prawidłowego funkcjonowania pszczół (a tym pracowitym owadom zawdzięczamy bardzo wiele). Warto zdawać sobie sprawę, że wśród roślin miododajnych znajdziemy gatunki jednoroczne i wieloletnie. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych nasion roślin miododajnych?

Dlaczego warto posadzić nasiona roślin miododajnych w swoim ogrodzie?

Mianem roślin miododajnych określamy takie gatunki, z których pszczoły (a także inne owady zapylające) są w stanie pozyskać potrzebne im ilości składników pokarmowych. Rośliny miododajne warto posadzić nawet wówczas, gdy nie jesteśmy pszczelarzami i nie zajmujemy się pozyskiwaniem miodu. Współcześnie sytuacja pszczół jest znacznie trudniejsza niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a do za sprawą stosowania na szeroką skalę pestycydów. Są one niebezpieczne dla owadów i powodują ich masowe wymieranie.

Bez pszczół nie jest  możliwa uprawa wielu gatunków roślin, które są podstawą diety człowieka. Jeżeli jesteśmy posiadaczami ogrodu lub choćby balkonu lub tarasu – możemy zrobić wiele, żeby zapewnić pszczołom bezpieczny dostęp do pełnowartościowego pożywienia.

Kompromis nie jest potrzebny

Niektórzy wahają się z zakupem nasion roślin miododajnych, gdyż wydaje im się, że nie są one tak atrakcyjne jak popularne rośliny dekoracyjne. Tymczasem nie jest to prawdą. Rośliny miododajne są zarówno pożyteczne jak i bardzo efektowne. Facelia dzwonkowata, godecja, kocimiętka, lewkonia letnia (i wiele innych gatunków roślin) – będą prawdziwą ozdobą każdego ogrodu, a dodatkowo pozwolą nam zadbać o pszczoły.

Doświadczeni ogrodnicy radzą w miarę możliwości sadzić rośliny o dużej wydajności miodowej. Do takich roślin zaliczamy między innymi ogórecznika lekarskiego, klon zwyczajny, facelię, dzwonki ogrodowe, mniszek lekarski, czarnuszkę damasceńską, hyzop lekarski czy lipę drobnolistną.

Wybierajmy rośliny miododajne o różnym terminie kwitnienia

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknie ukwieconym ogrodem przez cały sezon, a dodatkowo zależy nam na dobrostanie pszczół – powinniśmy sadzić w swoim ogrodzie rośliny miododajne posiadające różny termin kwitnienia. Kupując nasiona dokładnie czytajmy ich etykiety – powinniśmy mieć w swoim ogrodzie gatunki, które kwitną wczesną i późną wiosną, latem i jesienią.

Rośliny miododajne jednoroczne i wieloletnie

 

W zależności od potrzeb możemy wybierać nasiona roślin miododajnych jednorocznych i wieloletnich. Rośliny jednoroczne to szczególnie dobry wybór dla ogrodników, którzy lubią eksperymentować i chcą, żeby ich ogród w każdym sezonie wyglądał inaczej.

Rośliny miododajne wieloletnie są chętnie wybierane przez doświadczonych ogrodników, którzy wiedzą czego chcą i nie planują dużych zmian w swoim ogrodzie. Posadzenie roślin wieloletnich wiąże się również z mniejszymi nakładami pracy (wystarczy posadzić je raz na kilka lat, podczas gdy nasiona roślin jednorocznych należy sadzić od nowa każdej wiosny).

Jak wybrać odpowiednie nasiona roślin miododajnych?

 

Kupując nasiona rośli miododajnych uważnie zapoznajmy się z ich etykietą. Ważne jest, żeby sprawdzić pochodzenie nasion. Najlepszym wyborem będą niewątpliwie nasiona pozyskiwane z polskich ogrodów (możemy mieć pewność, że będą one przystosowane do naszych warunków pogodowych). Przed zakupem warto jest sprawdzić datę ważności nasion (po jej upływie zdolność nasion do kiełkowania zmniejsza się, a nawet całkowicie zanika).

Fot.: materiał Klienta

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*