Jak urządzić dom w stylu smart?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Idea inteligentnego domu zyskuje na popularności. Nic dziwnego – nowoczesne technologie i systemy pozwalają stworzyć jak najbardziej funkcjonalną przestrzeń do życia. Wpływają również na większe bezpieczeństwo. Od czego zacząć urządzanie domu w stylu smart? Jak zaprojektować system, który ułatwi codzienne życie?

Smart home to tak naprawdę zbiór powszechnie użytkowanych urządzeń domowych, ale połączonych w jeden zintegrowany system. Od nas samych zależy, ile finalnie podłączymy instalacji i jaki będzie zakres ich funkcji, co oznacza, że system smart możemy dobrać do indywidualnych potrzeb i w razie konieczności rozbudowywać go dalej.

Co ważne, inteligentny dom możemy zaprojektować samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Wystarczy, że wybrane urządzenia umieścimy w odpowiednich miejscach i skonfigurujemy je. Systemy zarządzania wyróżniają się przejrzystym i intuicyjnym interfejsem, a wszelkie operacje przeprowadzimy za pomocą smartfona lub tabletu.

Zalety systemu smart home

Systemy smart home składają się z:

  • komponentów – są to na przykład gniazdka, czujniki, alarmy, kamery,
  • systemy sterujące – wszelkiego rodzaju sterowniki, przyciski i piloty.

Wszystkie wyżej wymienione elementy są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu możemy nimi sterować przy wykorzystaniu tylko jednej aplikacji na telefonie albo tablecie, i to z dowolnego miejsca. Dzięki systemowi smart home włączymy i wyłączymy wybrane urządzenie czy oświetlenie, uregulujemy temperaturę albo opuścimy żaluzje.

Smart home nie tylko poprawia komfort codziennego życia i wykonywania obowiązków domowych, lecz także umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności, podnosi poziom bezpieczeństwa i pozwala zminimalizować koszty związane z awariami, a nawet włamaniem i kradzieżą, gdyż dzięki technologii smart mamy dostęp do kamer.

Od czego rozpocząć projektowanie inteligentnego domu?

Wbrew pozorom budowanie systemu smart home wcale nie musi pochłonąć wielu pieniędzy. Zaletą tej technologii jest to, że możemy zacząć od kilku najpotrzebniejszych urządzeń i z czasem rozbudowywać cały system. Na początku warto zdecydować się na najbardziej podstawowe urządzenia smart, czyli żarówki i inteligentne wtyczki, które umożliwią zarządzanie domowym oświetleniem. W zależności od marki, funkcjonalności i żywotności inteligentnych żarówek zapłacimy za nie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zdalnie sterowane gniazdka również nie kosztują więcej niż kilkadziesiąt złotych. W pierwszym etapie tworzenia systemu smart home warto wypróbować jeszcze kamery bezpieczeństwa (ich koszt to około 100–200 zł w zależności od modelu), systemy alarmowe, czujniki czy listwy i taśmy LED. Jak widać, w najprostszą technologię inteligentnego domu wystarczy zainwestować tylko 500–1000 zł.

Później, w zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na podłączanie do systemu kolejnych urządzeń. Warto przy tym pamiętać, aby wybierać urządzenia od jednego producenta, które są kompatybilne z bezprzewodową siecią Wi-Fi. Ułatwi to całościowe zarządzanie.

W dalszych etapach rozbudowy systemu smart home możemy rozważyć automatyczne urządzenie do sprzątania. Odkurzacz da się tak zaprogramować, aby sprzątał w określonych godzinach (nawet podczas naszej nieobecności w domu). Przydatny jest również system sterowania temperaturą, dzięki któremu temperatura zmienia się automatycznie, w zależności od pogody panującej na zewnątrz.

Zdj. główne: geralt/pixabay.com

agdolesno

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*