Komary w ogrodzie? Pozbądź się ich z tymi gadżetami

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nikt nie lubi komarów. Nie tylko są nosicielami niebezpiecznych chorób, ale przede wszystkim krwiopijnymi insektami, które pozostawiają na naszych ciałach swędzące, doprowadzające do szału znamiona. Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się tych latających szkodników z naszego ogrodu?

Komary – kilka sposobów na nieproszonych gości w ogrodzie

Nadeszło upragnione lato, a wraz z nim nowa energia, dłuższe dni i cudowne, ciepłe wieczory, które najlepiej spędzać w zaciszu domowego ogródka. Niestety, jak wszystko, także lato ma swoją nieprzyjemną stronę, a są nią komary. 

Każdego roku zadajemy sobie pytanie, czy istnieje jakiś skuteczny sposób, aby raz na zawsze pozbyć się tych natarczywych szkodników. W tym celu stworzyliśmy przegląd najbardziej popularnych i (rzekomo) skutecznych sposobów na ich unicestwienie. Jakie typy środków zapobiegawczych są dostępne, jak ich używać i jak sprawić, by były najbardziej efektywne?

1. Larwicyd do wody stojącej

Środki z grupy larwicydów to specjalne mieszanki do zwalczania larw takich owadów, jak muszki, meszki czy komary. Podstawowe narzędzie do walki z insektami w sytuacji, gdy na naszym podwórku znajduje się jakikolwiek zbiornik stojącej wody, ponieważ to właśnie w sadzawkach komary się namnażają.

Wsad lub płyn uwalnia naturalne bakterie, które zabijają larwy i zapobiegają pojawieniu się komarów bezpośrednio w naszym ogrodzie. Środek ten jest o tyle godny polecenia, że nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla zwierząt. Zabójca komarów bez szkód dla naszych czworonożnych przyjaciół? To jest to!

2. Larwicyd do trawnika

Problem z komarami może nas jednak dotknąć nie tylko wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami jeziorka, basenu czy sadzawki. Do ich rozmnożenia wystarczy przestrzeń, do której normalnie nie dostaje się dużo wody, ale gdzie może ona się cofnąć w deszczowe dni.

By uniknąć ich namnażania się w takich miejscach, na trawnikach i grządkach ogrodowych możemy rozsypać larwicyd w formie granulatu i w ten sposób kontrolować wszelkie nieproszone larwy. Podobnie jak pełnowymiarowy nawóz, granulki są pełne bakterii, które szybko zabijają jaja komarów i podobnie jak płynny środek, są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

3. Krążki zapachowe

Metoda zdecydowanie bardziej budżetowa, ale nie tak skuteczna i stanowiąca raczej minimalizację szkód niż zapobieganie problemowi. Krążki nasączone są mieszaniną substancji skutecznie oczyszczającą obszar z komarów, a ich siedmiogodzinny czas palenia świadczy o naprawdę dobrej wydajności.

Tych antykomarowych kadzidełek nie powinniśmy jednak pozostawiać bez nadzoru, a dodatkowo musimy pogodzić się z wydzielanym przez nie dymem, którego zapach niektórzy uważają za bardzo nieprzyjemny. Dodatkowym problemem tego konkretnego repelentu jest utrata skuteczności w wietrznych warunkach.

4. Pułapka na owady

Urządzenie z wyższej półki cenowej, cechujące się dużą skutecznością. Wykorzystując mieszankę światła UV, niewielkie ilości CO2 generowanego przez urządzenie oraz wentylator, który zasysa szkodniki do środka, pułapka z łatwością przyciąga i łapie znajdujące się na zewnątrz komary i inne owady.

Skuteczność zależy od rodzaju przynęty – możemy użyć generatora CO2 o różnej mocy lub nieco droższej przynęty feromonowej. Urządzenie z łatwością wyłapie nie tylko komary, ale też muszki owocowe i mniejsze szkodniki. Z pułapki nic nie wydostanie się, dopóki sami nie otworzymy pojemnika.

Przeczytaj też: https://gadges.pl/gadzety-na-co-dzien/gadzety-do-ogrodu-ktore-pokocha-kazdy-dzialkowicz/

Photo by Valery Sharifulin\TASS via Getty Images

agdolesno

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*