Zastosowanie zdrowotne marihuany medycznej

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zastosowanie zdrowotne marihuany medycznej

jcomp/freepik.com

Zdrowie i fitness

Artykuł sponsorowany

Marihuana medyczna zyskuje na popularności jako alternatywna forma terapii w łagodzeniu wielu schorzeń. W Polsce jej zastosowanie reguluje prawo, a pacjenci mogą korzystać z jej potencjału terapeutycznego zgodnie z przepisami.

Zastosowania marihuany w medycynie

Marihuana medyczna znajduje zastosowanie w łagodzeniu wielu schorzeń dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i neuroprotekcyjnym. Jest szczególnie skuteczna w łagodzeniu objawów przewlekłego bólu, co jest niezwykle pomocne dla pacjentów z chorobami nowotworowymi lub chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto marihuana medyczna jest stosowana w terapii padaczki lekoopornej, zwłaszcza u dzieci, gdzie kannabinoidy mogą znacząco zmniejszyć częstotliwość napadów. Stwardnienie rozsiane to kolejna choroba, w której terapia marihuaną przynosi pozytywne rezultaty – łagodzi spastyczność mięśni i poprawia jakość życia. Te wszechstronne zastosowania sprawiają, że marihuana medyczna jest cenna w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości.

Regulacje prawne dotyczące marihuany medycznej w Polsce

W Polsce legalne stosowanie marihuany medycznej jest ściśle regulowane przez prawo. Aby pacjent mógł legalnie korzystać z jej właściwości terapeutycznych, konieczna jest recepta lub e-recepta na medyczną marihuanę wystawiona przez uprawnionego lekarza. Z taką receptą pacjent może zakupić odpowiednie preparaty w aptece.

Należy podkreślić, że marihuana dostępna na receptę różni się od tej używanej rekreacyjnie, której stosowanie pozostaje w Polsce nielegalne. Regulacje mają na celu zapewnienie, że marihuana jest wykorzystywana wyłącznie do celów medycznych, wspierając pacjentów w łagodzeniu objawów różnych schorzeń. Sprzedaż w aptekach, jako substancji leczniczej, pozwala również zadbać o „czystość” konopi – na czarnym rynku sprzedawane są produkty, które, choć z pewnością posiadają składniki psychoaktywne, zawierają również szkodliwe domieszki. Susz oraz środki z marihuaną z apteki muszą przejść badania, które uniemożliwiają obrót zanieczyszczonymi konopiami, gwarantując większe bezpieczeństwo pacjentów.

Proces pozyskiwania marihuany medycznej w Polsce

Proces pozyskiwania marihuany medycznej w Polsce rozpoczyna się od wizyty u lekarza, który oceni, czy istnieją medyczne wskazania do jej stosowania. Jaki lekarz przepisuje receptę na marihuanę? W teorii każdy, który uzyskał uprawnienia lekarskie z wyjątkiem lekarzy weterynarii, ale zazwyczaj są to osoby ze specjalizacją onkologiczną, gastrologiczną lub neurologiczną. Jak wspominaliśmy wcześniej, to na przypadłości leczone przez tych specjalistów marihuana wykazała pozytywny wpływ. Lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i ewentualnych badań, decyduje, czy marihuana medyczna jest odpowiednia dla pacjenta. Jeśli tak, wystawia receptę lub e-receptę, z którą pacjent może udać się do apteki, aby zakupić przepisane preparaty. Pierwsza wizyta oraz te związane z dopasowywaniem dawki powinny odbywać się osobiście, co pozwala lekarzowi na dokładne monitorowanie reakcji pacjenta i dostosowanie ilości substancji aktywnej. Kolejne wizyty mogą być realizowane w formie teleporad, co ułatwia pacjentom regularny kontakt z lekarzem i bieżące zarządzanie terapią.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*