Zaczynasz przygodę z jogą? Poznaj podstawowe rodzaje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W ciągu ostatnich 10 lat popularność jogi wzrosła nawet kilkakrotnie. Sprzyja temu różnorodność odmian, których jest aż kilkanaście, począwszy od powolnej hatha jogi, a skończywszy na energetycznej bikram jodze. Poznaj podstawowe rodzaje tego systemu ćwiczeń i wybierz coś dla siebie!

Hatha joga

Nazwa „hatha” jest połączeniem dwóch słów: „ha” (słońce) i „tha” (księżyc). Z pomocą asan poprawia się ruchomość i elastyczność ciała, rozwijana jest siła i wytrzymałość. Zajęcia trwają od 1,5 do 2 godzin. W ramach hatha jogi wykonywane są też ćwiczenia oddechowe, tzw. pranajamy, które mają na celu opanowanie myśli kołaczących się po głowie.

Kundalini joga

To rodzaj jogi, który ma na celu podniesienie energii biorącej swój początek u podstawy kręgosłupa. Służy temu regularna praktyka, na którą składają się asany, pranajamy, medytacje i śpiewanie mantr. Kundalini joga działa na poziomie układu hormonalnego. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w określonej kolejności. Ten rodzaj jogi podnosi nastrój – nauczyciele mówią, że kundalini to nade wszystko joga, która pozwala doświadczyć prawdziwego szczęścia – tego, które jest w nas i nie podlega zmiennym kolejom losu.

Joga Iyengara

To z kolei odmiana hatha-jogi. Joga Iyengara bardzo dużą uwagę zwraca na prawidłowe ustawienie ciała w czasie wykonywania asan. Ta metoda wyróżnia się też wykorzystaniem różnych pomocy: koców, krzeseł, klocków, pasków itd. W jodze Iyengara każdy tydzień miesiąca poświęcony jest określonej grupie asan, dlatego zaleca się regularną praktykę, by zaznać wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą każda z tych grup.

Ashtanga vinyasa joga

To jedna ze współczesnych odmian hatha jogi. Mowa o dynamicznej praktyce, w której sekwencje asan (pozycji statycznych) przeplatane są dynamicznymi ćwiczenia (vinyasami). Vinyasa to także określony sposób wchodzenia do asan poprzez synchronizację ruchu z oddechem. W sekwencjach dynamicznych to ruch dostosowuje się do oddechu, a pozycje trwają tyle, co przypisane im wdechy lub wydechy.

Bikram joga

To zestaw pozycji hatha jogi wykonywanych przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze 40°С. Ten rodzaj jogi usuwa toksyny z organizmu i jest skuteczny w walce ze zbędnymi kilogramami. To dość wymagający rodzaj jogi, którego powinny się wystrzegać osoby cierpiące na choroby serca.

Joga kręgosłupa

Specjalny rodzaj jogi, który jak sama nazwa wskazuje, oddziałuje głównie na kręgosłup: wzmacnia go, wyrównuje postawę i niweluje napięcia mięśniowe. Główną zaletą tej jogi jest brak ograniczeń wiekowych. Joga kręgosłupa dedykowana jest dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu skrzywienia kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych, przepuklin itd.

Aerial joga

Nowy kierunek w jodze zapoczątkowany przez znanego w USA choreografa i akrobatę Christophera Harrisona. Ćwiczenia wykonywane są w specjalnym hamaku, który mocuje się do sufitu. Hamak do jogi to świetny sposób na pełne zrelaksowanie i odciążenie kręgosłupa, a także pobudzenie limfy. Wykonywanie asan w stanie nieważkości to doskonały drenaż, który usuwa zbędną wodę z organizmu. Zajęcia Aerial jogi trwają około 40 minut.

Zdj. główne: Dylan Gillis/unsplash.com

agdolesno

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*